WINNERS

April 2019

 

 
Best Picture
THE DARKROOM
David Boon, Simeon Pratt
 
Best Narrative Feature
HOLY SPIRIT
Mike Baran
 
Best Narrative Short
KAT
Alexis Devillers
 
Honorable Mention: Narrative Film
NIGHT MARA
Anthony Harriman
 
Best Indie Feature
A LIFE IN AUGUST
Haston McLaren
 
Best Indie Short
NIGHT SHIFT
Ricky Cruz
Best Drama
EVER AFTER
Jeff Kapp
 
Best Comedy
PIE
Doug Cox, Patrick Lundberg
 
Best Thriller
BOOK OF LOVE
Asher Monroe
 
Best Horror
TAG
Alexander Callens
 
Best Dark Comedy
HOLY SPIRIT
Mike Baran
 
Best Romantic Comedy
JESUS RIDES A HARLEY
Michael Boston
Best Web Series
OH MY GOD!
Ezgi Gundogdu, Farsina Kabir Prithwi
 
Honorable Mention: Web Series
THE BAILEY SOCIETY
Guillermo Noriega
Best Documentary Feature
BEERS OF JOY
David Swift, Scott Owen
 
Best Documentary Short
THE DARKROOM
David Boon, Simeon Pratt
 
Honorable Mention: Documentary
TWIN LOTUS MURALS
Nguyen Thi Thu Thuy, Pham Van Truong
 
Best Animation
SHATTERED
Jang Suyoung
 
Honorable Mention: Animation
RIDE TO THE LIGHT
Chaw Khanawutikarn
 
Best Music Video
I MUST UPGRADE!
Oliver Denyer
 
Honorable Mention: Music Video
CHANGE OUR TUNE
Jeff Rolfzen, Rocky Steen-Rolfzen
Best Student Film
ONLY THE MOON SAW IT
Xiyuan Liang
 
Honorable Mention: Student Film
SHATTERED
Jang Suyoung
 
Best Commercial
HE NEEDED KILLIN'
Ashley Raymer-Brown, Rebekah Raymer, Bree Heightchew
Best Microfilm
MAD MANAGEMENT
Travis Stone, Carolyn Bridget Kennedy, Richard J. McRae, Amy Bloom
 
Best Director
KAT
Alexis Devillers
 
Honorable Mention: Director
JESUS RIDES A HARLEY
Michael Boston
 
Best First Time Director
BOOK OF LOVE
Asher Monroe
 
Honorable Mention: First Time Director
DISCOVER HOPE IN HEEMANG NARAE
Hyojeong Lee
 
Best Indie Filmmaker
A LIFE IN AUGUST
Haston McLaren
 
Best Young Filmmaker
UP THE HILL
Sanya Salehi
 
Best Actor
JESUS RIDES A HARLEY
Michael Boston
 
Honorable Mention: Actor
HOLY SPIRIT
Tom Schuster
 
Best Actress
HA:NA
Christin Muuli 
 
Honorable Mention: Actress
OH MY GOD!
Sara Dunn
Best Supporting Actor
OH MY GOD!
Phil Trasolini
Best Supporting Actress
CHOCOLATE
Daisy Kosmider
Best Young Actress
THE FIELDS OF DYING RABBITS
Valentyna Sichko
Best Duo
KAT
Camille Chalons & Nino Rocher
 
Best Ensemble
JESUS RIDES A HARLEY
Michael Boston, Kay Wilson, Shannan Yancsurak, Piankhi Iknaton
 
Honorable Mention: Ensemble
OH MY GOD!
Sara Dunn, Phil Trasolini, Adamina Carden, Tamara Thorsen, Aida King, Cael O'Connor, Francis Franco, Rodrigo Ferrat
Best Cinematography
KAT
Antoine Szlafmyc
Best Editing
A LIFE IN AUGUST
Haston McLaren
Best Song
SO MANY DIVISIONS - YA RAHMAN
Mohammed Paika
Best Trailer
TWIN LOTUS MURALS
Nguyen Thi Thu Thuy, Pham Van Truong
Best Original Story
HOLY SPIRIT
Mike Baran
Best Feature Screenplay
ISOLATED IN OBLIVION
Victoria Angelique
 
Best Short Screenplay
UNDISCOVERED
Jean Maye
 
Honorable Mention: Screenplay
MOTO CARTEL
Israel Rios
Best Drama Screenplay
FLYING BIRD'S DIARY
Melissa Tantaquidgeon
 
Best Comedy Screenplay
AMERICAN TACOS
Guillermo Noriega
Best First Time Screenwriter (Feature)
BACK TO LYLA
Guillermo Noriega
 
Best First Time Screenwriter (Short)
THE BEST SOLUTION EVER
Joe Hardy Jr.
 
Best Television Script
TROUBLE UNDER THE BRIDGE
John Donovan
 
 

Festigious winners may order a statuette for themselves and their team, for $290.

 

Order with Paypal:

 

After ordering, please send us an email to festigious@gmail.com with the following details: 

 

- Full name and address

- Award (for example: Best Animation)

 

LAFA19 Logo Only LQ for web.png
  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • White Google+ Icon
  • White YouTube Icon

Festigious is a FilmFreeway Gold Festival and a Magic Productions Int. Ltd brand. All Rights Reserved 2019.