WINNERS

March 2018

 

 
Best Picture
APOLLYON
Sean Rosa, Anthony Abbott, BJ Williams, Mario Leone
 
Best Narrative Feature
EVERY 21 SECONDS
Kuba Luczkiewicz, Brian Sweeney
 
Best Narrative Short
TERMINAL
Nadine Moomjy, Mitchell Wajda
 
Honorable Mention: Narrative
DIAMONDS
Adam Morse, Abigail Johns   
 
Best Indie Film
ON A BLEEDING RIVER
Hunter Wolk, Maximilian Federman, Ian Sutherland
 
Honorable Mention: Indie Film
I LOVE YOU. GOODBYE, AGAIN.
Andrea Snider
 
Best Drama
HONOR
Morgan Aiken, Kankana Chakraborty, Simmie Sangian
 
Best Comedy
THE UNTOLD STORY OF ROMEO & JULIET
John Tso
 
Best Thriller
THE HIT
Taylor Anderson, Kyle Drum
 
Best Horror
BIRTH
Ozlem Altingoz
 
Best Sci-Fi
UPLOAD:U
Samuel E. Mac
 
Best Mystery Film
APOLLYON
Sean Rosa, Anthony Abbott, BJ Williams, Mario Leone
 
Best Crime Film
BLOOD & WATER
West Ashe
 
Best Web/TV Pilot
NOTHING BUT
Katrina Lena
 
Best Documentary Feature
PASOLINI
Andrea Natale
 
Best Documentary Short
SHE
Philip J. Rachid
 
Honorable Mention: Documentary
KANNIZZATI FISHING
Maurice Micallef, Chris Micallef
 
Best Music Video
MY SUN AND LIFE
Aramayis Hayrapetyan
 
Honorable Mention: Music Video
VOICE IN THE ATTIC - BIZ
BC Bogey
 
Best Animation
THE UNTOLD STORY OF ROMEO & JULIET
John Tso
 
Best Student Film
THE HIT
Taylor Anderson, Kyle Drum
 
Honorable Mention: Student Film
15 MINUTES
Maryna Kovalevska
 
Best Microfilm
CUT OFF
Ryan Cauchi, Helena Dodd
 
Best Director
BIRTH
Ozlem Altingoz
 
Honorable Mention: Director
THE HIT
Taylor Anderson, Kyle Drum
 
Best First Time Director
APOLLYON
Sean Rosa
 
Honorable Mention: First Time Director
DNA OF WILD BEASTS
Delphine Montaigne
 
Best Actor
THE RED OAK
Dustin Ardine
 
Best Actress
WE'RE ALL HERE
Christin Muuli
 
Best Actor in an Indie Film
YOUR ENEMIES ARE CLOSER
Manuel Sonnleitner
 
Best Actress in an Indie Film
HONOR
Simmie Sangian
 
Best Duo
THE HIT
Jordan Knapp, Nicolas Gamboa
 
Best Young Filmmaker
TELL ME SOMETHING
Olivia Treynor
 
Honorable Mention: Young Filmmaker
GREY
Mann Shah
 
Inspiring Woman in a Film
UNTIE THE LINES
Berenike Steiger
 
Best Ensemble
EVERY 21 SECONDS
Shannon Brown, Kelly Thiebaud, Jim O'Heir, Robyn Coffin, Jimmie Tolliver, Matt Pratt, Marilyn Bass, Suzette Brown and Jamie Bernadette
 
Best Score
APOLLYON
Michael Damon
 
Honorable Mention: Score
BREAKING
Marconi de Morais
 
Best Song
THE EMOJI SONG
Adam Volerich, Ben Rauch
 
Best Editing
UPLOAD:U
Samuel E. Mac
 
Best Cinematography
APOLLYON
Stephen Brevig, Anthony Realmuto
 
Best Trailer
KANNIZZATI FISHING
Maurice Micallef, Chris Micallef
 
Best Visual Effects
UPLOAD:U
Phil Lubenskyi
 
Best Original Story
SCHMOOPIE
Mary C. Ferrara
 
Best Screenplay Feature
LIONS OF THE SEA
Jessi Thind
 
Best Screenplay Short
THE HITLER PARADOX
James Hughes
 
Best Drama Screenplay
BUS STOP
Vanessa Bailey
 
Best Comedy Screenplay
INTERVIEW WITH THE BATMAN
David Kuskie
 
Best Horror Screenplay
BLEEDING RIVER
Max Federman, Ian Sutherland
 
Best Fantasy Screenplay
THE WIZARD, THE SMITH, AND THE GUARDIAN
Andre Barreto
 
Best Television Script
GRADIENT DESCENT
Justin Fontenot
 
Best First Time Screenwriter
GOD OF INSECTS
James R. Cowley
 
 

Festigious Winner: Apollyon - Trailer

Festigious Winner: The Untold Story of Romeo & Juliet - Trailer

Festigious Winner: Every 21 Seconds - Trailer

Festigious Winner: Terminal - Trailer

Festigious winners may order a statuette for themselves and their team, for $290.

 

Order with Paypal:

 

After ordering, please send us an email to festigious@gmail.com with the following details: 

 

- Full name and address

- Award (for example: Best Animation)

 

LAFA19 Logo Only LQ for web.png
  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • White Google+ Icon
  • White YouTube Icon

Festigious is a FilmFreeway Gold Festival and a Magic Productions Int. Ltd brand. All Rights Reserved 2019.