WINNERS

February 2018

 

 
Best Picture
2BR02B: TO BE OR NAUGHT TO BE
Marco Checa Garcia
 
Best Narrative Film
TIDES
Ben Wicks, Jean Maye
 
Honorable Mention: Narrative
HOLLOW ME
Shahrad Fredotti   
 
Best Indie Film
THE COMPANY YOU KEEP
Morgan Aiken, Sarah Hassan, Simmie Sangian
 
Honorable Mention: Indie Film
BARRIERS
Bader Alshuaib
 
Best Drama
DELAWARE SHORE
Raghav Peri
 
Best Comedy
SHADY OAKS TAKEDOWN
Cameron Mitchell
 
Best Dark Comedy
ALLEN + MILLIE: A SHORT ROMANCE
Markus Redmond
 
Best Sci-Fi
2BR02B: TO BE OR NAUGHT TO BE
Marco Checa Garcia
 
Best LGBTQ
FREEDOM
Ayaka Furukawa
 
Best Crime Film
PETTY CRIME
Knoa Knapper
 
Best Experimental Film
A P E X
Stuart Birchall
 
Best Film Noir
POCKET FULL OF NUTS
David Prokopchuk
 
Best Web Series
190 LORIMER - GABE IN 4B
Dustin Knoop
 
Best Documentary Feature
CUBA, LIBRE
Dick Jordan
 
Best Documentary Short
HERE: THE GARRETT SCOTT STORY
CJ Sato, Andrew Gonzalez
 
Honorable Mention: Documentary
THE ARTIST
Chris Cyronek
 
Best Music Video
FOUR DEAD CROWS: NICOTINE
Joshy Lee
 
Best Animation
AFTER
Shaun Kelly
 
Best Student Film
THE LAND OF MAD MEN
Daniel Perez Morel
 
Honorable Mention: Student Film
10 MINUTES
Aman Adlakha
 
Best Director
190 LORIMER - GABE IN 4B
Dustin Knoop
 
Honorable Mention: Director
LENA'S FLIGHT
Jesus Carabias
 
Best First Time Director
A REAL FAMILY
Israel Medrano Pérez
 
Best Actor
2BR02B: TO BE OR NAUGHT TO BE
Mackenzie Gray
 
Best Actress
THE COMPANY YOU KEEP
Sarah Hassan
 
Honorable Mention: Actress
MOLEHILL
Alina Smolyar
 
Best Actor in an Indie Film
PETTY CRIME
Knoa Knapper
 
Best Actress in an Indie Film
TYPE
Buffy Milner
 
Honorable Mention: Actress in an Indie Film
KINDHART
Sonia Conlin
 
Best Supporting Actor
MOLEHILL
David Sargsyan
 
Best Duo
ALLEN + MILLIE: A SHORT ROMANCE
Brooke Lewis, Courtney Gains
 
Inspiring Woman in a Film
DNA OF WILD BEASTS
Delphine Montaigne
 
Best Ensemble
DELAWARE SHORE
Emily Mckinley Hill, James Robinson Jr., Gail Wagner, Kevin D. Benton, Bella Dontine, Kevin Austra, Ed Aristone, Brenda Carey, David Claney, Jason R. Maga
 
Best Score
TIDES
Aaron Latina
 
Young Filmmaker Award
MIRRORCIDE
Mara Cracaleanu
 
Best Editing
STARDUST
Yun Huang
 
Best Cinematography
PINWHEEL
Saif Al-Sobaihi
 
Best Original Story
THE WAY HOME
Federico Olivetti, Damiano D'Innocenzo, Federico Fava, Luciano Colavero
 
Best Screenplay Feature
1000 - THE SWORD IN THE STONE
Guido Maria Giordano
 
Best Screenplay Short
ABANDON ALL HOPE
Max Federman, Ian Sutherland
 
Honorable Mention: Screenplay
TWOGETHER FOREVER
Jordan Johnson
 
Best First Time Screenwriter
SAINT REHAB
Malachi Broadus
 
 

Festigious Winner: 2BR02B: To Be or Naught To Be - Trailer

Festigious Winner: A Real Family - Trailer

Festigious Winner: Petty Crime - Trailer

Festigious Winner: Lena's Flight - Trailer

Festigious winners may order a statuette for themselves and their team, for $290.

 

Order with Paypal:

 

After ordering, please send us an email to festigious@gmail.com with the following details: 

 

- Full name and address

- Award (for example: Best Animation)

 

LAFA19 Logo Only LQ for web.png
  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • White Google+ Icon
  • White YouTube Icon

Festigious is a FilmFreeway Gold Festival and a Magic Productions Int. Ltd brand. All Rights Reserved 2019.