WINNERS

May 2018

 

 
Best Picture
OWL MOUNTAIN
Audrius Juzenas
 
Best Narrative Feature
OCTAV
Serge Ioan Celebidachi
 
Best Narrative Short
THE RIBBON ON THE KITE
Gianlorenzo Albertini
 
Honorable Mention: Narrative Film
MR. LARRAIN
Gonzalo Menéndez   
 
Best Indie Feature
DESTINO
Julio Cesar Gonzalez
 
Best Indie Short
CHASING LINES
Uzair Merchant
 
Honorable Mention: Indie Film
THE SOLDIER
Ashton Gleckman
 
Best Drama
OCTAV
Serge Ioan Celebidachi
 
Honorable Mention: Drama
SEVEN ROUNDS
George Savvidis
 
Best Comedy
CASTING CHLOE
Jennifer Marie
 
Honorable Mention: Comedy
WHEN 'HE' INTERVENED
Nihal Vasudevan
 
Best Thriller
AGONY
Cesar Roman
 
Honorable Mention: Thriller
TORMENT
Luciana Caplan
 
Best Fantasy Film
VIAL: STRENGTH
Edward Green
 
Best Experimental Film
VOUS
Pari Antoniou
 
Honorable Mention: Experimental
ON THE OUTSIDE EDGE
Sean Hale
 
Best Inspirational Film
EXPLORING HOPE FOR BETTER TIMES
Lauren Speeth
 
Honorable Mention: Inspirational Film
EXTRAORDINARY VISION
Steve Colwell, Teri Horsley
 
Best Dark Comedy
CHILDREN OF IGNORANCE
Rosalie Ridler
 
Best Crime Film
KILLING BONSAI TREE
Alessandro Turco
 
Best LGBTQ Film
NOW, IT'S TOMORROW
David Kennedy Polanco
 
Honorable Mention: LGBTQ Film
T(HE)Y
Caroline Callender, Silver Liftin
 
Best Web Series
BIG LAW
Jack Tracy
 
Honorable Mention: Web Series
FAKE IT 'TIL YOU MAKE IT
Brian Hayes, Vic Martonne
 
Best TV Pilot
CANDYLAND.COM
Joan Barrett
 
Best Documentary Feature
PRICED OUT
Cornelius Swart
 
Honorable Mention: Documentary Feature
DUNHAM DEAF BOY
Ladan Sahraei
 
Best Documentary Short
RESTORATION: A REFUGEES' STORY
Rogers Ofime, Patrick Mugosa
 
Honorable Mention: Documentary Short
THE COMMUTE
George MacCallum, Sam Billington, Freddie Yauner
 
Best Animation
TEN BULLS
Kaoru Naito
 
Best Music Video
THE LOCKHEARTS - LITTLE EDEN
Tanzeal Rahim, Beng Leong Loh
 
Honorable Mention: Music Video
ORGANUM MATHEMATICUM
Simone Sello
 
Best Student Film
KILLING BONSAI TREE
Alessandro Turco
 
Honorable Mention: Student Film
ANAGNORISIS
Ghada Youssef
 
Best Director
OCTAV
Serge Ioan Celebidachi
 
Honorable Mention: Director
THE RIBBON ON THE KITE
Gianlorenzo Albertini
 
Best First Time Director
SEVEN ROUNDS
George Savvidis
 
Honorable Mention: First Time Director
EYES ON YOU
Shawn Sheng
 
Best Indie Filmmaker
FAMOUS LITTLE GIRLS
Luciana Caplan, Sophano Van
 
Honorable Mention: Indie Filmmaker
WIND RIDERS
Emi Katayama
 
Best Actor
OCTAV
Marcel Iures
 
Honorable Mention: Actor
THE RIBBON ON THE KITE
Greg Hill
 
Best Actress
OCTAV
Lia Bugnar
 
Honorable Mention: Actress
TORMENT
Melinda DeKay
 
Best Actor in an Indie Film
MR. LARRAIN
Matías Oviedo
 
Honorable Mention: Actor in an Indie Film
SUPERHEROES
Josh Pafchek
 
Best Actress in an Indie Film
TELL
Sabrina Percario
 
Honorable Mention: Actress in an Indie Film
GOODBYE MONDAYS
Gillian Saker
 
Best Supporting Actor
AGONY
Willy Martin
 
Best Supporting Actress
AGONY
Omara García
 
Best Young Actress
FAMOUS LITTLE GIRLS
Melanie Caplan
 
Best Child Actor
OCTAV
Eric Aradits
 
Best Child Actress 
OCTAV
Alessia Tofan
 
Best Duo 
KILLING BONSAI TREE
Luke Porter, Kiirsten Nygaard
 
Best Young Filmmaker
T(HE)Y
Caroline Callender, Silver Liftin
 
Inspiring Woman in a Film
FAMOUS LITTLE GIRLS
Melanie Caplan
 
Best Cinematography
OCTAV
Blasco Giurato
 
Honorable Mention: Cinematography
ONCE MORE
Yang Shao
 
Best Editing
OCTAV
Mircea Olteanu
 
Honorable Mention: Editing
FAMOUS LITTLE GIRLS
Sophano Van
 
Best Score
OWL MOUNTAIN
Titas Petrikis
 
Honorable Mention: Score
OCTAV
Vladimir Cosma
 
Best Song
THE SWEETEST LIFE
Lauren Carr Reed, Spencer Carr Reed
 
Best Sound Design
OCTAV
Constantin Fleancu
 
Best Trailer
FAMOUS LITTLE GIRLS
Luciana Caplan, Sophano Van
 
Best Original Story
OCTAV
Serge Ioan Celebidachi, James Olivier
 
Best Screenplay Feature
GIRL OUT OF TIME
 Jay J. Falconer
 
Honorable Mention: Screenplay Feature
NORMA'S SUN
Kris Courtney
 
Best Screenplay Short
COOPER
Bettina Horton
 
Best Drama Screenplay
WHERE DO THE CLOUDS GO?
Serge Ioan Celebidachi, James Olivier
 
Best Comedy Screenplay
GOLD DIGGERS
Ian T. Burns
 
Best Sci-Fi Screenplay
ESCAPE TO HOLLOW EARTH
Screenplay by Colin Stewart Book by Danny Weiss & David Weiss
 
Best Horror Screenplay
THE COLOR OF EVIL
Connie Corcoran Wilson
 
Best Television Script
CANDYLAND.COM
Joan Barrett
 
Best First Time Screenwriter (Feature)
CANDYLAND.COM
Joan Barrett
 
Best First Time Screenwriter (Short)
THINGS THAT FALL
Sayem "Sy" Huq
 
 
 
 

Festigious Winner: Owl Mountain - Trailer

Festigious Winner: Octav - Trailer

Festigious Winner: Mr. Larrain - Trailer

Festigious Winner: Vous - Trailer

Festigious Winner: The Ribbon On The Kite - Trailer

Festigious winners may order a statuette for themselves and their team, for $290.

 

Order with Paypal:

 

After ordering, please send us an email to festigious@gmail.com with the following details: 

 

- Full name and address

- Award (for example: Best Animation)

 

LAFA19 Logo Only LQ for web.png
  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • White Google+ Icon
  • White YouTube Icon

Festigious is a FilmFreeway Gold Festival and a Magic Productions Int. Ltd brand. All Rights Reserved 2019.