WINNERS

August 2019

 

Best Picture
IMMORTAL HERO
Hiroshi Akabane
 
Best Narrative Feature
IMMORTAL HERO
Hiroshi Akabane
Best Narrative Short
FRACKED
Antony Stone
Honorable Mention: Narrative Film
DUNK
Ron Campbell, Bevan Bell
Best Indie Feature
ELENA'S WAR DANCE
Jennifer Treur
Best Indie Short
FIRST MISTAKE
DC Brandon
 
Honorable Mention: Indie Film
HYPNOSIS
Grégoire Vaillant, Charles-Edouard Dangelser
Best Drama
LIKE THE SHADOW IN THE DARK
Alessandro Gessaga
Honorable Mention: Drama
OPEN MIC
Jaime Torres
Best Comedy
WHAT THE HELL
Dede Harlan
Honorable Mention: Comedy
THE PARKER
Brian O'Neill, Victor Verhaeghe
Best Sci-Fi
FORBIDDEN POWER
Paul Kyriazi
Best Inspirational Film
IMMORTAL HERO
Hiroshi Akabane
Best Dark Comedy
HIS PERIOD
Nihal Vasudevan
Best TV Pilot
SALES
Amondre D. Jackson
Best Web Series
PITCHES
Gareth Brierley, Bernadette Russell
Best Documentary Feature
DECODING THE DRIFTLESS
Jonas Stenstrom
Best Documentary Short
PORCUPINE - CARRIER WAVE
Jason Knox
Best Animation
ECONOMY IS CARE
Sergio Herencias
 
Best Music Video
LIAR
Nicholas Swatz
 
Honorable Mention: Music Video
THE FIRST & LAST TIME
Peter Sacco
Best Student Film
CAT
Madeleine White
Best Director
FRACKED
Antony Stone
 
Honorable Mention: Director
HIS PERIOD
Nihal Vasudevan
 
Best Indie Filmmaker
ECONOMY IS CARE
Sergio Herencias
Honorable Mention: Indie Filmmaker
DREAMER
Huang Hsiao Hsia
Best First Time Director (Feature)
ELENA'S WAR DANCE
Jennifer Treur
Best First Time Director (Short)
ALIA
Sreehari Purimetla
Honorable Mention: First Time Director
MAN ON THE BEACH
Zachary Murray
Best Young Filmmaker
CAT
Madeleine White
Best Actor
FRACKED
Daniel Fox
Best Actress
HIS PERIOD
Vidushi Chadha
Best Actor in an Indie Film
LIKE THE SHADOW IN THE DARK
Daniele Marcheggiani
Best Actress in an Indie Film
FIRST MISTAKE
Juhi Gupta
Best Ensemble
FRIEND HUNTER
Adam Kitchen, Daniel Ross Owens, Daniel Mann
Best Cinematography
MUÑECA
Sergio Herencias
Best Editing
FRACKED
Anthony Stone
Best Score
ALL AROUND COWBOY
Mariano Saulino
Best Sound Design
MOLD
Bo Li
Inspiring Woman in a Film
A PERFECT DAY
Archana Dua
Best Visual Effects
ELENA'S WAR DANCE
Jennifer Treur
Best Trailer
BLACK COLLAR
James Samuel
Best Original Story
IMMORTAL HERO
Ryuho Okawa
Screenplay of the Month
LAND OF ENCHANTMENT
Jordan Barsky
Best Feature Screenplay
TUTANKHAMUN NOT IN COMMON
Bob Rogers
Honorable Mention: Feature Screenplay
BAD WATER
Jake Wehrman
Best Short Screenplay
THE LOST TRACK
Brandon Stark
Honorable Mention: Short Screenplay
ABOUT BONGO
Katusha Robert
Best Drama Screenplay
ALL-AMERICAN
Jessi Thind
Best Comedy Screenplay
THE TRAGEDY OF KING STARLINGTON
Tristan McIntosh
Best Thriller Screenplay
THE CLOSET DOOR
Scott Nelson
Best Sci-Fi Screenplay
DAWN
Alexandra Ruggieri
Best First Time Screenwriter (Feature)
TWO LIKE ME AND YOU
Chad Alan Gibbs
 
Best First Time Screenwriter (Short)
STARRY DREAMS
Bella Dontine
Honorable Mention: First Time Screenwriter
THE REAL THING
Matthew Papadopoulos
Best Television Script
PROJECT POST RACIAL
Andre Goddard
 
 

Festigious winners may order a statuette for themselves and their team, for $290.

 

Order with Paypal:

 

After ordering, please send us an email to festigious@gmail.com with the following details: 

 

- Full name and address

- Award (for example: Best Animation)

 

LAFA19 Logo Only LQ for web.png
  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • White Google+ Icon
  • White YouTube Icon

Festigious is a FilmFreeway Gold Festival and a Magic Productions Int. Ltd brand. All Rights Reserved 2019.