WINNERS

September 2019

 

Best Picture
RELISH
Justin Ward
 
Best Narrative Feature
RELISH
Justin Ward
Honorable Mention: Narrative Feature
SMALL CHOPS
Robert Peters
Best Narrative Short
LOST TREASURE OF THE VALLEY
Robert Husted
Honorable Mention: Narrative Short
GHOST IN THE GUN
Andrew Chen
Best Indie Feature
THE GREAT CHARADE
Rodeo Strange, Daniel Strange
Best Indie Short
LUNA'S FORTRESS
Pawel Swierczynski
 
Honorable Mention: Indie Film
IN THE SPIRIT
Chase David Keller
Best Drama
BECAUSE OF YOU
Zeng Zhen
Best Comedy
THE PAINTING
Stanislav Romanovsky, Sergey Kalvarskiy
Best Thriller
KINDRED
Andrew Lee Potts
Honorable Mention: Thriller
LISTEN CLOSELY
Qinmeizi Le
Best Horror
THE RAT
Kunru Lin
Honorable Mention: Horror
WHERE IS SHE?
Jerry Wood
Best Experimental Film
OVEREXPOSED
Juan David Castilla
Honorable Mention: Experimental Film
WAITING
Anthony Cally
Best Inspirational Film
UNCLAIMED REMAINS "FORGOTTEN"
Thomas Phillips
Best Dark Comedy
KILLER FRIENDS
Peter Calvin, Brent Crable
Best LGBTQ
ALIA
Sreehari Purimetla
Best Western
GHOST IN THE GUN
Andrew Chen
Best TV Pilot
WHITEBOARD CHALLENGE
Michael Kureth
Best Web Series
FORESTS AND THIEVES
Zenon Samuels
Best Documentary Feature
DREAMS AT SEA
Steve Brown
Best Documentary Featurette
RETURN OF THE LOTUS-BORN MASTER
Laurence Brahm
Best Documentary Short
THE LAST HARVEST
Alexis Spradic
Honorable Mention: Documentary
BEYOND THE TREES: DELORES
Steve Conry
Best Music Video
IN THE END
Lenylson Luan
 
Honorable Mention: Music Video
DEAD BODIES
Alfonso Del Vecchio
Best Student Film (Feature)
YOU WON'T REMEMBER ME
Victor Blaho
Honorable Mention: Student Film (Feature)
WE ARE VISIBLE
Karina Ulrike Sturm
Best Student Film (Short)
A LAND WHERE CHILDREN PLAY
Alexia Garcia del Rio
Honorable Mention: Student Film (Short)
OUTING
Luo Shuhang
Best Microfilm
WHEN IT COMES
Jordan Wright
Honorable Mention: Microfilm
ARTIST'S BLOCK
Diego Lacámara
Best Director (Feature)
BECAUSE OF YOU
Zeng Zhen
 
Best Director (Short)
THE PAINTING
Sergey Kalvarskiyת Stanislav Romanovsky
Honorable Mention: Director
UNCLAIMED REMAINS "FORGOTTEN"
Thomas Phillips
 
Best Indie Filmmaker
ELENA'S WAR DANCE
Jennifer Treur
Best First Time Director
GHOST IN THE GUN
Andrew Chen
Honorable Mention: First Time Director
THE ROSY SUMMER DAY
Nicole Shan
Best Young Filmmaker
OCEAN OF PLASTIC
Yeonwoo Choi
Best Actor
MY AMERICAN DREAM
Lincoln Fu
Honorable Mention: Actor
GHOST IN THE GUN
Darren Bridgett
Best Actress
RELISH
Hana Hayes
Honorable Mention: Actress
BECAUSE OF YOU
PiPi Yao
Best Supporting Actor
GHOST IN THE GUN
Ross Turner
Best Supporting Actress
THE GREAT CHARADE
Candice Palladino
Best Young Actress
GHOST IN THE GUN
Haley Camille
Best Duo
BECAUSE OF YOU
PiPi Yao & Chen Pin Hsuan
Best Ensemble
RELISH
Tyler DiChiara, Hana Hayes, Mateus Ward, Rio Mangini, James Morrison, Angel Parker, Chelsea Zhang, Matt Nardozzi, Diane Delano
Best Cinematography
BECAUSE OF YOU
Wang Jung Lu
Best Editing
GHOST IN THE GUN
Patrick Devaney, Sam Purdy, Stephen Berke, Rena Yamamoto
Best Score
MAKING TIME
Michael Klubertanz
Best Sound Design
ELENA'S WAR DANCE
Jennifer Treur
Inspiring Woman in a Film
ELENA'S WAR DANCE
Elena Treur
Best Visual Effects
ARTIST'S BLOCK
Diego Lacámara
Best Original Story
BECAUSE OF YOU
Charles Yang, Zeng Zhen, Vivian Liao
Screenplay of the Month
FAKE ID
Eric Sollars, Scott Sollars
Best Feature Screenplay
FIELD TRIP
Claudio Martinez-Valle
Best Short Screenplay
THE ILLUSION OF TIME
Scott Nelson
Honorable Mention: Screenplay
CHERRY
Bryan Wynn Sutton
Best Drama Screenplay
FAKE ID
Eric Sollars, Scott Sollars
Honorable Mention: Drama Screenplay
THE 31ST BLUES
Edward Gadrix
Best Comedy Screenplay
FOR BETTER OF FOR WORSE
Clara Bijl
Honorable Mention: Comedy Screenplay
PARADISE UNBECOMING
Jim Norman
Best Horror Screenplay
CIRCLE OF 3S
Mark Todd Bruner, Logan Riley Bruner
Best Sci-Fi Screenplay
TRANSFERENCE
Mark C. Spera
Honorable Mention: Sci-Fi Screenplay
THE LAST GAME
Gina Screen
Best First Time Screenwriter (Feature)
INDIAN BILLY ICE
Jerry Ice
Honorable Mention: First Time Screenwriter (Feature)
THE WAREHOUSE
Kim Bouldin-Jones
 
Best First Time Screenwriter (Short)
PUNCH!
Meredith Grace Dabney
Honorable Mention: First Time Screenwriter (Short)
THE JOYMAKER
Tara Smith
Best Television Script
OUT OF THIS WORLD
Darren Butler
 
 

Festigious winners may order a statuette for themselves and their team, for $290.

 

Order with Paypal:

 

After ordering, please send us an email to festigious@gmail.com with the following details: 

 

- Full name and address

- Award (for example: Best Animation)

 

LAFA19 Logo Only LQ for web.png
  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • White Google+ Icon
  • White YouTube Icon

Festigious is a FilmFreeway Gold Festival, a member of the Filmmakers Connect group and a Magic Productions Int. Ltd brand. All Rights Reserved 2019.