WINNERS

October 2018

 

 
Best Picture
KAYLA
Kate Bohan
 
Best Narrative Feature
KAYLA
Kate Bohan
 
Honorable Mention: Narrative Feature
GRAFFITI
Divyansh Sharma
 
Best Narrative Short
THE CONDUCTOR
Xavier Guignard
 
Honorable Mention: Narrative Short
9,8 M/S2
Michael Vaynberg
 
Best Indie Feature
SHITHEAD
Mike Morelli
 
Honorable Mention: Indie Feature
2
Marcelo Presotto
 
Best Indie Short
WRITTEN BY?
Kankana Chakraborty
 
Honorable Mention: Indie Short
APPREHENSION
Chris Fudge
 
Best Drama
TELL HIM
Virginia Bach
 
Honorable Mention: Drama
SYDNEY
Peter Spann
 
Best Comedy
THERE'S ALWAYS ONE
George Massimillo
 
Best Thriller
SAFE
Tim Earnheart
 
Best Horror
CUTTHROAT
Kevin Hindriks
 
Best Fantasy Film
THE GOLDEN SCISSORS
Qinmeizi Le
 
Best Sci-Fi
REAL CONNECTION
Thierry Denis
 
Honorable Mention: Sci-Fi
92MARS
Ricardo Bernardini
 
Best Experimental Film
SOMNAMBULIST
Ju-Chiang Yang
 
Best Inspirational Film
GOLD
An Phan
 
Best Dark Comedy
MELROSE
Soren James
 
Best Action Film
NIGHT SHIFT
John Balazs
 
Best Web Series
TEAM MARS
Steve O'Reilly, Andy Ferguson, Damien Drake
 
Honorable Mention: Web Series
FRUIT BAT
Alex J. Murphy
 
Best Documentary Feature
GOD BLESS YOU, MR. VONNEGUT
J. J. Harting
 
Best Documentary Short
DD-214
Jared Drake
 
Honorable Mention: Documentary
PASSAGE OF SILT AND SHEL
James J Macdonald
 
Best Animation
SKIN, MEAT AND BONES
DeSean Atwood
 
Honorable Mention: Animation
GEOMETRY
Simo Liu
 
Best Music Video
FEELING LOW: LUBIANA
Semoulin Mehdi
 
Best Student Film
WHEN SKY WAS SEA
Ryan Tian
 
Honorable Mention: Student Film
YOU ARE A GOOD KID
Zichen Liang
 
Best Commercial
WALKING TOGETHER
George Turnbull
 
Best Microfilm
GEOMETRY
Simo Liu
 
Best Director
TELL HIM
Virginia Bach
 
Honorable Mention: Director
SYDNEY
Peter Spann
 
Best First Time Director
SOMNAMBULIST
Ju-Chiang Yang
 
Honorable Mention: First Time Director
THE ART COLLECTOR
Lorna McCoid
 
Best Indie Filmmaker
GRAFFITI
Divyansh Sharma
 
Honorable Mention: Indie Filmmaker
CLOSURE
Kevin Austra
 
Best Young Filmmaker
NINA SAIZA
Frances Chen
 
Best Actor
GRAFFITI
Divyansh Sharma
 
Honorable Mention: Actor
WHEN SKY WAS SEA
Julian Lloyd Patten
 
Best Actress
BUILDING A SWIMMING POOL
Daisy Kosmider
 
Honorable Mention: Actress
FAIRE LE PAS
Isobel Hyland
 
Best Actor in an Indie Film
CLOSURE
Kevin Austra
 
Honorable Mention: Actor in an Indie Film
THIRSTY
Lee Admassie
 
Best Actress in an Indie Film
THINGS AS THEY ARE
Giulia Pizzi
 
Honorable Mention: Actress in an Indie Film
MELROSE
Soren James
 
Best Supporting Actor
KINGSPIN
Raresh DiMofte
 
Best Supporting Actress
NIGHT SHIFT
Liz Conrado
 
Best Young Actor
2
Naomi Nero
 
Best Young Actress
THE CRIMSON FLOWER
Fátima Almaraz
 
Best Child Actor
TELL HIM
Gaspard Pasquet
 
Best Child Actress
KAYLA
Kayla Bohan
 
Best Duo
WRITTEN BY?
Kankana Chakraborty, Sabyasachi Chakraborty
 
Honorable Mention: Duo
CLOSURE
Kevin Austra, Eric Francis Melaragni
 
Best Ensemble
2050
Dean Cain, David Vaughn, Irina Abraham, Stormi Maya, Chris Riquinha, Devin Fuller, Shannone Holt, Jonathan Ercolino, Stefanie Bloom, Jace Nicole, Hope Blackstock
 
Best Cinematography
92MARS
Michael J Tang
 
Honorable Mention: Cinematography
SYDNEY
David Thomas Ross
 
Best Editing
SHITHEAD
Steven Brookwood
 
Honorable Mention: Editing
TELL HIM
Aurique Delannoy
 
Best Score
SHITHEAD
Colin Yarck
 
Honorable Mention: Score
DELERIAN'S MIDNIGHT RIDER
Nancy Stafford
 
Best Song
RIGHT HERE FOR YOU ("KAYLA")
Kayla Bohan
 
Honorable Mention: Song
STUCK IN YESTERDAY
William Conger
 
Best Sound Design
THE ONE WHO HOLDS SOVEREIGNTY OVER EVERYTHING
The Church of Almighty God
 
Best Visual Effects
SHITHEAD
Wilfred Driscoll
 
Inspiring Woman in a Film
BETTY WILLIAMS: CONTAGIOUS COURAGE
Betty Williams
 
Best Original Story (Feature)
KAYLA
Kate Bohan
 
Best Original Story (Short)
ACCEPTABLES
Michele Lyman
 
Honorable Mention: Original Story
SOMNAMBULIST
Ju-Chiang Yang
 
Best Screenplay Feature
BLOODSTAINED
Peter Daskaloff
 
Best Screenplay Short
LAST RESORT
Marco Gabriel
 
Honorable Mention: Screenplay
THE BUFFINATOR
John Maslowski
 
Best Drama Screenplay (Feature)
MOJO
Joanne Bellew
 
Best Drama Screenplay (Short)
EXTRAORDINARY VISION
Teri Horsley
 
Best Comedy Screenplay
MARRY ME, LATER MAYBE
Jim Norman
 
Best Thriller Screenplay
SOUL EATER
Anthony Crisci
 
Best Fantasy Screenplay
BLACK INK PEARL
Ruth Finnegan
 
Best First Time Screenwriter (Feature)
KAYLA
Kate Bohan
 
Best First Time Screenwriter (Short)
YELLOW
William MacDonald
 
Honorable Mention: First Time Screenwriter
THE DOUBLE
Ablay Nurmanbetov
 
Best Television Script
TENEBRIUM
Elanor Miller
 
 
 

Festigious Winner: Kayla - Trailer

Festigious Winner: The Conductor - Trailer

Festigious Winner: The Golden Scissors - Trailer

Festigious Winner: Somnambulist - Trailer

Festigious Winner: 2 - Trailer

Festigious Winner: Safe - Trailer

Festigious Winner: Shithead - Trailer

Festigious Winner: The One Who Holds Sovereignty Over Everything - Trailer

Festigious winners may order a statuette for themselves and their team, for $290.

 

Order with Paypal:

 

After ordering, please send us an email to festigious@gmail.com with the following details: 

 

- Full name and address

- Award (for example: Best Animation)

 

LAFA19 Logo Only LQ for web.png
  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • White Google+ Icon
  • White YouTube Icon

Festigious is a FilmFreeway Gold Festival and a Magic Productions Int. Ltd brand. All Rights Reserved 2019.