WINNERS

July 2019

 

Best Picture
THE OTHER HALF
Lalith Rathnayake
 
Best Narrative Feature
THE OTHER HALF
Lalith Rathnayake
Best Narrative Featurette
THE INCREDIBLE STORY OF SANTA SCORESE
Mimmo Spataro
Best Narrative Short
THE LAST RIDE
John Jiang
Honorable Mention: Narrative Film
WALTER
Helena Sardinha
 
Best Indie Feature
A SCENE OF SPRING
Cheung Kwan Yiu
Best Indie Short
A FANTASTIC MISTAKE
Arrigo Musti
 
Honorable Mention: Indie Film
DOWNSTREAM
Scott D Clark
Best Drama
ONE OF THE THOUSANDS
Qianzi Gao
Best Comedy
5 JARS
Brittany Bookbinder
Best Thriller
ALL I SEE
Gary Karapetyan, George Pilafdzhyan
 
Best Horror
NIGHTFALL
Jordan Wright
 
Best Fantasy Film
WHEN DARKNESS COMES
Nick Azzaro
 
Best Sci-Fi
SECRET SPACE
Cameron Mitchell Elmore
Best Experimental Film
MIXED MOVIE
Vasco Diogo
Best Inspirational Film
DANCER BY THE SEA
Barbara Mones
Best Mystery Film
SUPERVIVERE
Paco Arasanz
Best Dark Comedy
BRUNCH BEFORE BAPTISM
David C. Luck, Kent J. Arceneaux
Best LGBTQ Film
CARRIED AWAY
Kenan Gopffarth
Best Crime Film
THIEF
Mufeng Han
Best TV Pilot
THE ODYSSEY OF THE AOR
Joshua Burdick
Best Web Series
JUST CALL ME RIPLEY
Cassie Ahiers
Best Documentary Feature
THE GENDER CODE
Luka Keating
 
Best Documentary Featurette
THE VISIT: PREPARING FOR POPE FRANCIS
Shane Brennan
Best Documentary Short
THE NORMANS
Maurice Micallef, Chris Micallef
Honorable Mention: Documentary
FOLLOWING THE AVATAMSAKA SUTRA ON A JOURNEY
Chen Hung-Cheng
Best Animation
LATTESHIP
Hsing-Fang Tsai, Daishi Takishima
 
Honorable Mention: Animation
NO IRON PAN TODAY
Kan Zhou
 
Best Music Video
GO! GO!
Patradol Kitcharoen
 
Honorable Mention: Music Video
ANXIETY (A LOVE SONG)
Ryan Moulton
Best Student Film
DON'T TELL FATHER
Jimmy J. Carter
 
Honorable Mention: Student Film
JABBARA
Samir Kawas
Best Commercial
ALEXANDER'S OF NORTHVILLE
Lance Kawas
Honorable Mention: Commercial
SPECTRUM FITNESS "MARTIAL ARTS"
Paul Brenno
Best Director
THE LAST RIDE
John Jiang
 
Honorable Mention: Director
THE GENDER CODE
Luka Keating
 
Best Indie Filmmaker
MAA
Nidheya Suresh
Honorable Mention: Indie Filmmaker
LAKESHORE BLUES
Vivian Ip
Best First Time Director (Feature)
THE OTHER HALF
Lalith Rathnayake
 
Honorable Mention: First Time Director (Feature)
LOSING IT
Marco Ruggio
Best First Time Director (Short)
A MISSING PIECE
Grace Chang
 
Honorable Mention: First Time Director (Short)
A PERFECT DAY
Archana Dua
Best Young Filmmaker
WOODSIDE
Vicente Roxas
Best Actor
ONE NIGHT STAND
Matthew Sauve
Honorable Mention: Actor
ALL I SEE
Gary Karapetyan
Best Actress
7 STOREYS DOWN
Kate Lister
Honorable Mention: Actress
A MISSING PIECE
Grace Chang
Best Actor in an Indie Film
DON'T TELL FATHER
Bradley Carter
Best Actress in an Indie Film
FAILURE IS AN OPTION
Jordan Van Clief
Best Supporting Actor
DON'T TELL FATHER
Alexander Sternberg
Best Supporting Actress
THE OTHER HALF
Kushalya Fernando
Best Young Actor
THE OTHER HALF
Pansilu Wickramarathna
Best Duo
NO DAYZ OFF
Brent Crable & Jeff Garlish
 
Honorable Mention: Duo
SECRET SPACE
Naomi Prentice & Matthew Lloyd
Best Ensemble
BRUNCH BEFORE BAPTISM
Nicholas Bordelon, Adam Salandra, Tom Spencer, Susan Freundlich, Cathy Rodriguez, Farrah Reyna, Liam Conn, David Luck, Lee Dufour
Best Cinematography
THIEF
Mufeng Han
Best Editing
THE LAST RIDE
John Jiang
Best Score
WHEN THE DUST CLEARS
Vivian Lawrence
Honorable Mention: Score
A SCENE OF SPRING
Kwok Pak Yin
Best Sound Design
THE LAST RIDE
Chang Liu
Inspiring Woman in a Film
CHINESE WHISPERS
Marina Lima
Best Visual Effects
WHEN THE DUST CLEARS
Joshua Williams
Honorable Mention: Visual Effects
WHEN DARKNESS COMES
Nick Azzaro
Best Trailer
THE NORMANS
Maurice Micallef, Chris Micallef
Best Original Story
BE-LONGING
Danielle Oke
Honorable Mention: Original Story
WET PAINT
Yi Cheng
Screenplay of the Month
FOREVERLAND: THE GIRL WHO SPEAKS TO ANIMALS
Steven Stonebraker
Best Feature Screenplay
ROCK TARPEIAN
Salvatore A. Bono
Best Short Screenplay
YOU CAN'T ESCAPE YOUR PAST
Scott Nelson
Best Drama Screenplay
ALWAYS HOPE
Janice L. Walker
Best Comedy Screenplay
NO DAYZ OFF
Brent Crable
Best Thriller Screenplay
STARPOWERED
Fred Tabsharani, Madeline Rooks
Best Fantasy Screenplay
FOREVERLAND: THE GIRL WHO SPEAKS TO ANIMALS
Steven Stonebraker
Best First Time Screenwriter (Feature)
STARPOWERED
Fred Tabsharani, Madeline Rooks
 
Best First Time Screenwriter (Short)
ALWAYS HOPE
Janice L. Walker
 
 

Festigious winners may order a statuette for themselves and their team, for $290.

 

Order with Paypal:

 

After ordering, please send us an email to festigious@gmail.com with the following details: 

 

- Full name and address

- Award (for example: Best Animation)

 

LAFA19 Logo Only LQ for web.png
  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • White Google+ Icon
  • White YouTube Icon

Festigious is a FilmFreeway Gold Festival and a Magic Productions Int. Ltd brand. All Rights Reserved 2019.