top of page

Winners - April 2024


Best Picture

The Gliwensbourg Chronicles - Emilie Tommasi


Best Narrative Feature

Russian Dance - Tanya Weinstein


Best Narrative Short

Upstream - Yintao Gong


Best Indie Film

PROBE - Dameon Victorian


Best Experimental Film

Aquaflatter - Qian Mu


Best Inspirational Film

Darwin Plateau: Death Valley Adventure 4 - Steve Hall


Best Web Series

The Gliwensbourg Chronicles - Emilie Tommasi


Best Documentary Feature

Darwin Plateau: Death Valley Adventure 4 - Steve Hall


Best Documentary Short

STUD10 - Ivan Kristopher B Ilagan

Best Student Film

ErrorDrop - Wesley James Trisnadi

Best Director

The Gliwensbourg Chronicles - Emilie Tommasi


Best Young Filmmaker

2.5 Culture Kids - Rylee Lin


Best Duo

Upstream - Katie Kay & Lana Maru

Best Editing

Upstream - Yintao Gong

Inspiring Woman in a Film

Darwin Plateau: Death Valley Adventure 4 - Michelle Clark and Elyscia Letterman


Best Original Story

Upstream - Yintao Gong


Screenplay of the Month

P-town - Eric Faulkner


Best Feature Screenplay

Single Girl's Guide to Narcissists - Diane Thomassin, Michael Miceli

Best Comedy Screenplay

P-town - Eric Faulkner


Best Sci-Fi Screenplay

Terrorance - Daniel Bodenmann


Best Horror Screenplay

The Screecher - Lazar Karov


Best Thriller Screenplay

The Amber Room - Lazar Karov

Best Dark Comedy Screenplay

Idiopathy - Jenny Bess


Best First Time Screenwriter (Feature)

Baltimore Gray - David Frame


Best First Time Screenwriter (Short)

Yolk - Rosalind-Renèe Lindsey





Upstream - Trailer




* Winners may order a review at www,filmfreeway.com/festigious - FilmFreeway Gold members get $50 off.



* Winners may order a statuette for themselves and their team, for $290. Order here: https://www.festigious.com/statuette














Comentários


RECENT POSTS
SUBMIT YOUR FILM
LAFA Cover 2019 banner lq.jpg
Festigious 2017 Twitter Cover v4.jpg
FOLLOW US
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page